Ferie zimowe w domu – jak zorganizować czas dziecku?

Jak spędzić ciekawie ferie w domu?

Ze świeczką szukać ucznia, który nie czeka z utęsknieniem na ferie zimowe. Dwa tygodnie laby, po której bardzo często nasze pociechy wracają do szkoły bardziej zmęczone niż przed feriami. Dzieje się tak dlatego, że rodzice często nie mają pomysłu na to, jak ciekawie zorganizować czas dla swoich pociech. Tak naprawdę, wystarczy tylko odrobina zaangażowania i dobrej woli, aby odkryć świat ciekawych gier i zabaw. Jak zatem spędzić ferie zimowe w domu, tak aby nie było nudno?

Terminy ferii zimowych 2017

Pierwsza tura ferii zimowych w tym roku rozpocznie się 16 stycznia i trwać będzie do 29 stycznia. W tym czasie przerwę od nauki będą mieli uczniowie z takich województw jak lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie. Od 23 stycznia do 5 lutego swoją kolej na wolny czas będą mieli uczniowie z województwa warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego. 30 stycznia do 12 lutego z kolei to czas na odpoczynek dla dzieci z kujawsko-pomorskiego, lubskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Ostatnia tura ferii zimowych w 2017 roku będzie trwać od 13 do 26 lutego i w tym roku załapały się na nią województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie.

Zabawa w domu

Czas spędzony podczas ferii w domu nie musi ograniczać się wyłącznie do czasu spędzonego przy komputerze, konsoli czy tablecie. Warto zastanowić się nad takim ułożeniem harmonogramu czasu dziecka, tak aby zorganizować zabawy z rówieśnikami, którzy również na czas ferii zimowych zostały w domu. Według badań, nieco ponad 30% uczniów na wyjeżdża w ferie, więc nie powinno być problemu ze znalezieniem chętnych dla naszej pociechy do wspólnych zabaw. Na pewno pomocni przy zorganizowaniu czasu dla dziecka okażą się jego dziadkowie, wujkowie czy nawet sąsiedzi, więc warto poprosić ich o drobną pomoc.

Ferie w mieście

Jeśli mieszkasz w mieście lub większej miejscowości, warto poświęcić chwilę czasu i rozejrzeć się za tym, co na ferie przygotowały miejscowe ośrodki kultury, biblioteki czy nawet szkoły. Przeważnie można znaleźć tam bardzo ciekawe zajęcia. Dzięki takim aktywnością twój maluch nie będzie się nudził i poszerzy swoją wiedzę o nowe umiejętności. Co najlepsze, bardzo często zdarza się, że takie zajęcia są bezpłatne.

Gdy pogoda nie dopisze

Jeśli pogoda za oknem zbytnio nie zachęca do wymarszu z domu, nic nie będzie lepsze niż rodzinne popołudnie z gorącą herbatką i grą planszową. Oprócz tego, że jest to świetna zabawa, twoje dziecko nauczy się rywalizacji, pozna smak pierwszych wygranych i porażek. Jeśli nie przepadacie za grami, można pomyśleć nad masą plastyczną, która rozwinie kreatywność i wyobraźnie twojej pociechy. Świetną sprawą mogą okazać się także wszelkiego rodzaju zabawy w eksperymenty, które znajdziesz w naszym sklepie.

ferie w domu

Gdy pogoda dopisze

Jeśli pogoda za oknem zachęca do wyjścia z domu i dodatkowo w tym roku udało się ze śniegiem, nie ma na co czekać. Sanki, wojny na śnieżki czy lepienie zabawa to sama frajda. Jeśli w twoim mieście jest lodowisko, jazda na łyżwach może być fantastycznym przeżyciem dla twojego dziecka.

Sekret udanych ferii

Zanim będziemy chcieli zorganizować czas dziecku w ferie, warto pamiętać o takiej prozaicznej czynności jak zapytanie go o zdanie. Pośród wielu sposobów na wspólne spędzie czasu, na pewno uda wam się znaleźć jakiś świetny sposób, który będzie najlepszy zarówno dla dziecka, jak i dla was jako rodziców.

Wszystkie obrazki pochodzą z serwisu pixabay.com