jazda na łyżwach

Jazda na łyżwach – czy warto uczyć tego dzieci?

Jak nauczyć dziecko jeździć na łyżwach?

Jazda na łyżwach to jeden z najpopularniejszych i najpiękniejszych sportów zimowych. Może być świetnym sposobem na kształtowanie koordynacji ruchowej, poczucie rytmu oraz opanowanie przestrzeni. Zanim jednak zdecydujesz się na odwiedzenie lodowiska wraz ze swoją pociechą, warto dowiedzieć się jak nauczyć dziecko jeździć na łyżwach.

Jazda na łyżwach – kiedy można zacząć naukę?

Najlepszym czasem na rozpoczęcie nauki jazdy na łyżwach jest wiek 4-5 lat. Nie ma jednak gwarancji na to, że czteroletnie dziecko bez problemowo poradzi sobie na łyżwach. Wszystko zależy od jego indywidualnych cech. Przed rozpoczęciem nauki, należy również zdać sobie sprawę z tego, że łyżwiarstwo to sport o dużym ryzyku kontuzji. Jeśli zauważysz, że Twoja pociecha polubiła jazdę na łyżwach, warto pomyśleć o dalszej nauce. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby była prowadzona już pod czujnym okiem doświadczonego instruktora, aby w pełni rozwinąć jej talent.

Łyżwy dla dziecka – jak wybrać?

Jeśli chodzi o zakup samych łyżew, najbardziej odpowiednie dla dziecka będą modele rozsuwane, które rosną razem z nim dzięki regulacji za pomocą klucza dołączonego do zestawu. Na sam początek w zupełności wystarczą łyżwy plastikowe z zaczepami. Więcej na temat tego, jak wybrać łyżwy dla dziecka możesz przeczytać w jednym z poprzednich artykułów. Jak wybrać łyżwy dla dziecka?

Jak ubrać dziecko na lodowisko?

Warto pamiętać, aby nie przesadzać ze zbytnim ubieraniem dziecka na lód. Podczas treningów i tak się rozgrzeje, dlatego za ciepłe ubrania lub ich za duża warstwa może być dla niego zbyt dużym dyskomfortem. Dodatkowo podczas ćwiczeń i mimo minusowej temperatury może się przegrzać. Optymalnym wyborem, jeśli chodzi o ubiór, będzie tzw. styl narciarski – ubranie z nieprzemakalnego materiału, dobre rękawiczki i nie za grube skarpetki, tak aby nie było problemów z wkładaniem i zdejmowaniem obuwia oraz łyżew. Podczas pierwszych lekcji wskazany jest kask – może być nawet rowerowy, najważniejsze, aby chronił głowę dziecka przed uderzeniem podczas wywrotki.

Instruktor czy nauka pod okiem rodzica?

Najlepsze efekty przyniesie nauka pod czujnym okiem instruktora w towarzystwie rówieśników. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie chcemy lub nie jesteśmy w stanie zapisać dziecka na zajęcia, nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć naukę samodzielnie.

Warto poszukać specjalnie oddzielonej części lodowiska dla tych, którzy podobnie jak Twoja pociecha dopiero rozpoczynają przygodę z łyżwiarstwem, tak by móc na spokojnie rozpocząć pierwsze lekcje. Od samego początku należy też wpajać podstawowe zachowania dobrego zachowania na lodowisku – bez przepychania się i nagłego skręcania, które może spowodować kolizję.

Jazda na łyżwach – Podsumowanie

Już od pierwszego kontaktu z lodowiskiem, maluch ćwiczy równowagę i koordynuje całe ciało. Jest to również świetne ćwiczenie na wszystkie partie mięśni całego ciała oraz gibkości. Łyżwiarstwo może być także świetną lekcją hartu ducha i ciała, gdyż każdy upadek może wzmocnić Twoje dziecko i dać mu siłę, by próbować dalej. Poza tymi niewątpliwymi zaletami może to być również świetna okazja na wspólne spędzenie czasu podczas zimowych dni na świeżym powietrzu dla całej rodziny.

Obrazek główny pochodzi z serwisu pixabay.com