klocki

Klocki – co warto wiedzieć przed zakupem?

Co warto wiedzieć przed zakupem klocków dla dziecka?

Klocki to jedne z tych zabawek, które można znaleźć bez problemu w każdym domu, w którym znajduje się dziecko. To nie tylko źródło świetnej zabawy, ale także możliwość na rozwinięcie wyobraźni dziecka i jego zdolności manualnych. Co zatem warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup klocków jako prezent na urodziny czy gwiazdę?

Klocki rozwijają zdolności manualne i inwencję twórczą dziecka

Najlepszym sposobem na naukę jest zabawa, to wiadomo nie od dziś. Klocki, niezależnie od tego, czy mówimy o modelach typu lego, czy drewnianych są idealnym narzędziem do poprawy sprawności manualnej oraz nauki precyzji. Dodatkowo dzięki zabawie klockami, Twój maluch uczy się wytrwałości i systematyczności. Wiadomo przecież, że aby powstał przepiękny budynek wykonany z Lego potrzeba poświęcić nieco czasu i wysiłku na jego zbudowanie.

Oprócz rozwoju umiejętności manualnych zabawa klockami to także świetny sposób na rozwinięcie inwencji twórczej dziecka. Klocki, jako jedna z niewielu zabawek dają dziecku prawdziwą wolność, jeśli chodzi o tworzenie i w tym procesie ograniczyć go może tylko jego własna wyobraźnia lub pomysłowość. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybudować nawet najwspanialsze budynki zaczerpnięte ze świata fantazji i wyobrażeń dziecka.

Świetnie nadają się do nauki kolorów czy kształtów

Dzięki zabawie klockami już nawet najmłodszy brzdąc uczy się rozpoznawania kształtów, czy różnic między małym a dużym przedmiotem. Warto też zwrócić uwagę na to, że poprzez zabawę klockami maluch musi zwracać uwagę na relacje przestrzenne danych przedmiotów. Może nauczyć się rozróżniać czy coś jest nad, pod, obok czy przed danym przedmiotem. Jeśli jest taka możliwość, możemy wykorzystać klocki do nauki kolorów czy liczenia nie tylko w naszym języku, ale także po angielsku czy hiszpański, w zależności od naszej wiedzy.

Rodzaje klocków

• Klocki wciskane – najpopularniejsze modele, królujące na rynku. To właśnie tego typu są klocki lego czy duplo. Możemy wybierać między modelami systemowymi, w których mamy do zbudowania konkretny obiekt według gotowego wzoru lub modele do tworzenia konstrukcji dowolnego rodzaju.
• Klocki drewniane – pozwalają na budowanie własnych konstrukcji, mogą także stanowić świetny materiał do nauki rozróżniania figur geometrycznych.
• Inne – mogą to być przykładowo zestawy plastikowych kółek bądź innych figur z naciętymi brzegami. Zabawa polega na wkładaniu jednych w drugie i komponowaniu przestrzennych konstrukcji.

Podsumowanie

Klocki są zawsze świetnym pomysłem na prezent, niezależnie od tego, czy ma być on dla półtorarocznego dziecka, czy przedszkolaka. Warto jednak pamiętać o tym, by były dopasowane do wieku dziecka, tak aby docelowy użytkownik bez problemów mógł sobie z nimi poradzić.

Wszystkie obrazki pochodzą z serwisu pixabay.com