Koncentracja u dzieci – jak ją poprawić?

Jak poprawić koncentrację u dziecka?

Jak powszechnie wiadomo, najlepszą formą nauki jest łączenie jej bezpośrednio z zabawą. Jeśli zauważyłaś, że Twoja pociecha nie do końca jest w stanie skupić się na jednej rzeczy i łatwo się rozprasza lub zniechęca, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Dowiedz się już teraz, jak poprawić koncentracje u dziecka.

Przed rozpoczęciem zabawy

Zanim zaczniecie zabawę, warto wybrać taką grę, by była dopasowana do możliwości i zainteresowań dziecka. Chodzi przecież o to, aby mogło ono czerpać jak najwięcej frajdy z nauki. Warto też samemu przestrzegać reguł podczas gry, jak i chwalić dziecko za robienie tego samego. Na wszelkiego typu reakcje wściekłości spowodowanej przegraną lub chęć wcześniejszego opuszczenia gry, reaguj spokojnie i dąż do tego, aby jednak mimo wszystko, udało się wam zakończyć zabawę bez wyrzutów.

koncentracja

Zabawy rozwijające koncentrację

  • Klocki – drewniane, Lego, z ulubionymi bohaterami. Jakiekolwiek by nie były, dzięki nim Twoja pociecha może nauczyć się planowania, wytrwałości oraz kreatywności. Nie ma znaczenia czy będziecie tworzyć coś według instrukcji, czy własnej inwencji twórczej. Klocki to świetna zabawa, dzięki której dziecko skupi swoją uwagę.
  • Gry planszowe – świetna zabawa dla całej rodziny, dzięki której Twoje dziecko nauczy się wielu rzeczy przydatnych w późniejszym życiu. Jak wiadomo, gry planszowe są rozgrywane w systemie turowym, przez co dziecko podczas będzie musiało poczekać na swoją kolej i dopasowywania swoich działań do obecnej sytuacji i reguł gry. Może to być również świetny trening radzenia sobie z własnymi emocjami spowodowanymi przebiegiem gry oraz wytrwałości.
  • Rysowanie – wystarczy kartka i ołówek bądź kredki i mamy idealne narzędzie do tego, aby dziecko mogło się wyszaleć. Możesz rysować razem z nim, pomagając mu przykładowo pokolorować jakieś element. Ciekawym ćwiczeniem może być także równoczesne rysowanie dwoma rękami jakiejś rzeczy, obojętnie czy to będzie samochód, słońce czy mały człowieczek.
  • Memory – prosta i przyjemna gra, polegająca na łączeniu w pary obrazków i zapamiętywaniu ich pozycji. Świetnie w tej roli sprawdzą się modele z ulubionymi bohaterami bajek i animacji takich jak Kung-fu Panda, Kraina Lodu, Auta czy Zwierzogród.
  • Skojarzenia – do zabawy wystarczy piłka i dobre chęci. Wystarczy wymyślić jakiś wyraz i przekazać piłeczkę dziecku, aby powiedziało pierwsze skojarzenie z nim związane np. kot – pies. Następnie niech dziecko rzuci piłkę z powrotem do Ciebie. Dzięki takiej grze dziecko będzie skupione na tym, aby dane skojarzenie było jak najbardziej trafne.
  • Tworzenie rymów i rymowanki – wszelkiego zabawy z tworzeniem rymów mogą być fajną zabawą. Możecie także uczyć się krótkich rymowanek lub wymyślać rymy do wyrazów czy pełnych zdań.

Podsumowanie

Podczas wszystkich zabaw, najważniejsze jest, aby samemu brać z w nich czynny udział. Dzięki takiej postawie dziecko będzie bardziej zaangażowane w całą akcję i będzie chciało chętniej się bawić. Zapamiętaj także, że nie ma sensu porównywanie wyników z innymi dziećmi, ponieważ każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim tempie. Same zabawy nie muszą być skomplikowane, ponieważ nawet najprostsza zabawa może przynieść czasem najlepsze efekty.